Faust - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
NOC. OTWARTE POLE

Epizodyczna scena informuje, że jeźdźcy w postaci Fausta i diabła galopują na karych koniach w stronę miasta. Po drodze spostrzegają ruch przy miejscu straceń, przygotowywania do procesu.

WIĘZIENIE

Faust chce wydostać Małgosię z więzienia, lecz Małgosia go nie poznaje, jakby była w transie, szalona. Z przerażenia utopiła swoje dziecko.

Gdy pokazuje się Mefisto, odmawia kategorycznie wyjścia, wie, że on czyha na jej duszę. Mefisto woła: „Potępiona”, na co odpowiada Głos z góry: „Zbawiona”
Małgosia odrzuca skruchę, skłania się do Boga, żałuje, ale dla powierzchownego diabła jest potępiona.

Podstawowy problem „Fausta”, czyli zakład Boga i Mefista nie zostaje rozstrzygnięty. Los jest jeszcze otwarty. Druga część dramatu obfituje w całkiem nowe przygody, zanim zakład się rozstrzygnie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Johann Wolfgang Goethe - życiorys
2  Charakterystyka Małgorzaty
3  Geneza postaci FaustaKomentarze
artykuł / utwór: Faust - streszczenie


  • Bardzo dobre streszczenie.Jezyk lotny, zrozumialy...Swietne dopowiedzenia, wtrącenia.Autor trafia w sedno i pomaga czytelnikowi gdyz mamy w tym streszczeniu elementy charakterystyki.Ukazana jest rowniez problematyka.Duża 6 dla Autora!Świetne
    Anik (annaczar5 {at} wp.pl)

  • jak dla mnie dno... :/ nieprzejrzyście, źle streszczone. Jak ktos nie czytal ksiązki..trudno mu sie bedize połapać... Omineles duzo waznych momentów..
    MaXwM ()

  • Napisane bardzo dobrze. Rzeczowo, rzetelnie i na temat, niczego nie pomija. Lekki i dyskretny humor ozywia nieco to streszczenie w sposob mily i nie narzucajacy sie.
    Prynio (prynio {at} o2.pl)


Tagi: