Faust - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Fausta” otwiera dedykacja, która ma charakter inwokacyjny, ale tylko w części. Autor zwraca się w niej do zjaw, mar i duchów przeszłości, rozumianych jako przyjaciele, miłości, dawno przebrzmiałe sprawy i czasy. Zatem tak naprawdę zwraca się do przeszłości w szerokim znaczeniu tego słowa. Dedykuje „Fausta” swoim przyjaciołom. I konstatuje, że to, co odeszło, kiedyś wróci. Bliższa jest mu rzeczywistość miniona, nieobecna. To, co realne, jest dalsze – mówi dojrzały człowiek – niż to, co jest obecne we mnie jako wspomnienie.

Jest to arcyznany topos w literaturze światowej, pojawiający się nawet u Homera. Twórczość poetycka jest domeną pamięci, przedmiotem jest to, do czego ma się już dystans. Dystans jest warunkiem twórczości, aby tworzyć, trzeba się oddalić od naporu aktualności.

PROLOG W TEATRZE

Kolejny wstęp, tym razem rozegrany między Dyrektorem, Poetą tragicznym i Wesołkiem przed widownią, gdy kurtyna się jeszcze nie podniosła. Dyrektor zwraca się do swoich towarzyszy z pytaniem, czy powiedzie mu się w Niemczech jako dyrektorowi teatru. Można potraktować ten fragment jako gest autobiograficzny. Niemniej rozterki postaci dotyczą nie tylko kurateli teatralnej samej w sobie, ale także jakości i wagi wystawianych na deskach teatru sztuk. Goethe wyraża tu lęk, czy literatura większa od tej spod znaku jarmarku ma szanse znaleźć zrozumienie i przychylność u prostych ludzi. Następnie wyraża nadzieję, że gra Poety ściągnie publiczność. Stawia na ilość widzów. W słowo wchodzi Wesołek, prezentując inne podejście do grania – dla niego najważniejszy jest kontakt z tłumem, błazeństwo, komedia; reprezentuje sztukę niską, ludyczną. Poeta zaś reprezentuje styl wysoki. Gardzi masami i kulturą masową. I tak rozprawiają sobie o istocie teatru.

PROLOGUS W NIEBIE

Bohaterami tej sceny są: Pan Bóg, Zastępy Niebieskie, Mefistofeles i trzej Archaniołowie: Rafael, Gabriel i Michał. Chwalą oni świat i słońce. Do akcji wkracza Mefistofeles i kontruje peany archaniołów swoim posępnym wywodem na temat marnej kondycji człowieka w świecie. Ale tak naprawdę przychodzi po to, by spotkać się z Bogiem. Ten pyta Mefista o Fausta i zakłada się z diabłem o jego duszę. Jest to zakład o fundamentalną wartość duszy, istnienia człowieczeństwa, dobroć. Czy uda się ocalić podstawową wartość – to naczelne pytanie dramatu Goethego. W ten zakład zaangażowany jest cały wszechświat, a Bóg jest w nim gwarantem porządku.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Johann Wolfgang Goethe - życiorys
2  Czas i miejsce akcji
3  Charakterystyka MefistofelesaKomentarze
artykuł / utwór: Faust - streszczenie


 • Streszczenie jest niezłe, ale niestety nie zwraca uwagi na najważniejsze wydarzenia (dialogi). Kluczową sceną dramatu jest rzeczywiście zawarcie paktu, lecz przedstawienie się Mefistofelesa "Jam tej siły cząstka mała, co złego pragnąc, dobro wciąż działa" - to jedna z najważniejszych kwestii. Ukazuje przecież motyw dualizmu świata, niezbędny do zrozumienia całego dramatu.
  charlotte (vammy {at} cmoki.pl)

 • całej redakcji składam serdeczne podziękowania!!jesteście wspaniali.Ta strona to super powtórka przed maturą:)ciesze się,że moge z tego korzystać!pozdrawiam:)
  Madzia (magdulichna {at} o2.pl)

 • "Faust" to jedna z najpiękniejszych, najbardziej niesamowitych książek, jakie powstały na świecie. Trudo to odczuć czytając streszczenie. Rozumiem, że takie skróty przydają się do szkoły. A ja i tak gorąco namawiam: Przeczytajcie całość! Warto!
  Occllo (occllo {at} tlen.pl)

 • wybralem na mature temat motyw diabla i mam pytanie......wiecie moze ktore rozdzialy by najbardziej pasowaly bo musze je uwzglednic w bibliografii....pomocy
  Zyla (chrispayne {at} wp.pl)

 • streszczenie dobre, ale mogłoby być lepsze brakuje kilku wątkow np podczas pobytu w Lipsku mefisto wywiercił dziury w stole bo oszukać studentów....nie ma takze wzmianki o piosence-dot. tłustego szczura otrutego przez kucharkę.
  Ania ()

 • Hm...streszczenie ciekawe. Czyta się dobrze i wspaniale odświeża treść książki. Jeśli ktoś czytał "Fausta" w całości to ma tu dobre dopełnienie.Trzeba przyznać, ze dość szczegółowe i trafne podsumowania. Dzięki :)
  Kasiaaaa :) ()

 • cóż za kontrowersyjne opinie:P jak pomógł mi przekonam się jutro.3mać kciuki;) co do mnie to język i sposób pisania przejrzysty.na temat trafności w sedno nie mogę się wypowiadać jeszcze.
  Asia ()

 • Streszczenie bardzo kontrowersyjne i stronnicze, pomimo, że ciekawe, nie trafia w sedno, "nie jest w stanie dojść do esencji rzeczy", przez co, mniej lub bardziej świadomie, nawiązuje jednak do mitu faustycznego.
  kuba ()

 • nie czytalam tej lektury dlatego bardzo sie ciesze ze ukazalo sie jej streszczenie! jedyny moj zarzut to fakt iz bardzo niewygodnie sie je czyta, malo przejrzyste!
  aga (agnieszkalowigus {at} wp.pl)


Tagi: